Jaki typ sauny wybrać? Fińska, infrared, sucha, mokra czy z generatorem pary?

Marzec 18, 2024

Wybór odpowiedniej sauny może być trudny, zwłaszcza gdy na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji. Aby ułatwić Ci decyzję, przedstawiamy porównanie pięciu popularnych typów saun dostępnych w Polsce. Zapoznaj się z ich cechami i wybierz tę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Sauna fińska - klasyczna i sprawdzona

Sauna fińska to najbardziej popularny i klasyczny rodzaj sauny, który cieszy się dużym uznaniem wśród miłośników tego rodzaju relaksu. Charakteryzuje się wysoką temperaturą (80–100°C) oraz niską wilgotnością powietrza (10–20%). W saunie fińskiej korzysta się z drewnianych ławek oraz pieca na kamienie, na które polewa się wodą, aby stworzyć parę. Jak twierdzi producent saun fińskich, doskonale wpływa ona na krążenie krwi, oczyszcza organizm z toksyn i pomaga w regeneracji mięśni. Jest szczególnie polecana dla osób pragnących poprawić swoją kondycję fizyczną oraz ogólny stan zdrowia.

Sauna infrared - nowoczesna technologia

Sauna infrared to coraz bardziej popularna alternatywa dla klasycznej sauny fińskiej. Zamiast tradycyjnego pieca, wykorzystuje promienniki podczerwieni do ogrzewania ciała. Działa przy niższych temperaturach (40–60°C), co sprawia, że jest bardziej komfortowa dla osób, które źle znoszą wysokie temperatury. Sauna infrared jest również bardziej energooszczędna od sauny fińskiej. Ze względu na swoje właściwości, sauna infrared jest szczególnie polecana dla osób z problemami skórnymi, bólami stawów czy mięśni.

Sauna sucha - dla tych, którzy nie lubią wilgoci

Sauna sucha to rodzaj sauny, który łączy cechy sauny fińskiej i infrared. Temperatura w saunie suchej wynosi około 70–90°C, a wilgotność powietrza jest bardzo niska (5–10%). Dzięki temu osoby korzystające z sauny suchej nie są narażone na działanie pary wodnej, co może być korzystne dla osób z problemami układu oddechowego. Sauna sucha doskonale wpływa na krążenie krwi, oczyszcza organizm z toksyn i pomaga w regeneracji mięśni. Jest szczególnie polecana dla osób pragnących poprawić swoją kondycję fizyczną oraz ogólny stan zdrowia.

Wróć