Jakiej wielkości balię postawić w ogrodzie?

Październik 1, 2022

Balia ogrodowa może być niecodzienną alternatywą dla coraz bardziej popularnej sauny, zwłaszcza że korzystanie z niej przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Decydując się na zakup balii należy określić jej wielkość. Czym się kierować przy jej wyborze?

Czym jest balia ogrodowa?

Balia ogrodowa czasami nazywana jest sauną japońską i łączy zalety tradycyjnej sauny i nowoczesnego jacuzzi. Wygląda jak wielka, ustawiona na świeżym powietrzu drewniana beczka, którą wypełnia się wodą. Wodę podgrzewa się do wysokiej temperatury przed kąpielą. Z balii można korzystać o każdej porze roku niezależnie od pogody, a sesje relaksacyjne w niej przynoszą wiele korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim kąpiel w balii bardzo wycisza i odpręża, a także rozgrzewa organizm. Balia może okazać się pomocna w przypadku chorób narządu ruchu, nerwobóli i problemów z kręgosłupem. Kąpiel w balii korzystnie wpływa na osoby z problemami z krążeniem. Należy jednak pamiętać, że mając problemy zdrowotne, trzeba najpierw skontaktować się z lekarzem, który potwierdzi brak przeciwwskazań do korzystania z balii.

Jaki rozmiar balii wybrać

Odpowiednio dobrany rozmiar balii jest ważny, ponieważ bezpośrednio wpływa na koszt jej zakupu, a potem utrzymania. Większa balia, która pomieści o 50% więcej wody niz najmniejsza kosztuje średnio o 15% więcej. Jest więc to jednorazowy wydatek, natomiast na koszty utrzymania składa się więcej czynników, między innymi rodzaj i sprawność pieca oraz izolacja. Na wielkość balii, a właściwie jej pojemność, wpływ mają także otwarte lub zamknięte ławki i miejsce na nogi.

Przed zakupem należy zastanowić się, ile osób nasza balia ma pomieścić. Warto wziąć pod uwagę rodzinę i gości. Ogólnie przyjmuje się, że w balii o średnicy 150 cm mieści się od 4 do 6 osób. Możliwe, że decydując się na większą balię, ta będzie w użyciu zdecydowanie rzadziej przez wyższe koszta przeznaczane na podgrzanie wody.

Jako producent saun i balii ogrodowych w Gdańsku zachęcamy do kontaktu z nami. Przedstawimy wszystkie dostępne opcje i pomożemy indywidualnie dobrać wielkość balii ogrodowej do oczekiwań.

Wróć