Na jakiej zasadzie działa sauna parowa?

Kwiecień 30, 2023

Sauna parowa jest uważana za korzystną dla zdrowia z wielu powodów, dlatego warto regularnie z niej korzystać. W jaki sposób działa łaźnia parowa i jak przekłada się to na zdrowie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Sposób działania sauny parowej

Sauna parowa działa na zasadzie podgrzewania powietrza i tworzenia pary wodnej, co prowadzi do zwiększenia wilgotności i podniesienia temperatury wewnątrz pomieszczenia, której źródłem jest specjalny piec. W tego rodzaju saunie woda jest podgrzewana do temperatury bliskiej 100°C, co powoduje jej skraplanie i tworzenie gęstej, wilgotnej atmosfery. To wilgotne powietrze umożliwia skórze lepsze pocenie się i łatwiejsze usuwanie toksyn z organizmu. Temperatura w saunie parowej zwykle wynosi od 45 do 55 ˚C – jest więc niższa niż w tradycyjnej saunie suchej. Znacznie wyższa jest natomiast wilgotność powietrza, co oznacza, że ​​można w niej przebywać dłużej bez ryzyka przegrzania.

Zalety korzystania z łaźni parowej

Jako producent sauny parowej polecamy korzystanie z niej ze względu na wiele korzyści, jakie przynosi dla zdrowia. Jedną z nich jest oczyszczenie organizmu - para wodna pomaga bowiem w otwarciu porów skóry, co pozwala na lepsze wydalanie toksyn poprzez pocenie się. Sesja w łaźni parowej może więc przynieść ulgę osobom z problemami skórnymi i układem odpornościowym. Regularne korzystanie z sauny parowej pomaga też w zmniejszeniu ryzyka chorób serca i nadciśnienia. Ciepło i wilgotność pozytywnie wpływają również na samopoczucie - mięśnie rozluźniają się, a ich napięcie zostaje zmniejszone, co z kolei pomaga osobom zmagającym się ze stresem. Para wodna w saunie parowej przyczynia się też do oczyszczenia dróg oddechowych. Polecana jest więc osobom z problemami z układem oddechowym.

Wróć