Napięciowe bóle głowy a korzystanie z sauny

Luty 2, 2021

Sauna to remedium na wiele dolegliwości. Wiedzą o tym doskonale Finowie czy Łotysze, którzy od lat korzystają z dobrodziejstw działania pary i wysokiej temperatury. Dlatego w przypadku takich dolegliwości jak napięcie bólowe głowy czy przeziębienie warto skorzystać z kilkominutowego pobytu w saunie fińskiej, aby znacząco poprawić stan swojego zdrowia.

Czym jest napięciowy ból głowy?

Napięciowy ból głowy, inaczej nazywany przewlekłym bólem głowy to dolegliwość, która może prowadzić do znaczącego pogorszenia jakości życia. Nie bez znaczenia dla wystąpienia tego typu dolegliwości ma prowadzony tryb życia. Stres, brak wystarczającej liczby godzin snu czy przepracowanie to główne przyczyny wystąpienia napięciowego bólu głowy. Osoby cierpiące na przewlekły ból głowy są rozdrażnione, odczuwają brak apetytu, cierpią na bezsenność oraz są nadwrażliwe na działanie hałasu. To wszystko powoduje, że są zmęczone, a przyjmowanie środków przeciwbólowych staje się normą. Trzeba, jednak pamiętać, że przyjmowanie leków może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego i powodować niepożądane skutki uboczne. Dlatego warto poszukać rozwiązań, które będą korzystnie wpływać na stan zdrowia, a jednym z nich są sesje w saunie.

Zalety korzystania z sauny

W saunie panuje wysoka temperatura i jest ciepło co sprzyja usuwaniu z organizmu toksyn poprzez produkcję potu. Ponadto usuwany jest nadmiar soli, skóra jest znacznie bardziej czysta, dzięki czemu poprawia się kondycja cery. Sesje w saunie wpływają również korzystnie na samopoczucie. Sauna działa odprężająco i kojąco, dzięki czemu organizm się relaksuje co przyczynia się do zmniejszenia napięcia bólowego. Dlatego sesje w saunie polecane są osobą, które cierpią na bóle migrenowe oraz napięciowy ból głowy. Już kilka minut w cieple sprawia, że ból przestaje być dokuczliwy. Ciepło działa też kojąco na wszelkiego rodzaju bóle reumatyczne, w tym bóle kręgosłupa. Organizm regeneruje się szybciej, a zatem sesje w saunie zalecane są też osobom, które doznały wszelkich urazów i zwichnięć.

Jak bezpiecznie korzystać z sauny?

Trzeba pamiętać, że przebywanie w saunie ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim do wejścia do sauny trzeba się odpowiednio przygotować. Nie wolno być pod wpływem alkoholu, ponieważ może się on przyczynić do nagłego zasłabnięcia podczas sesji. Zaleca się wziąć prysznic, dzięki któremu z organizmu zostaną usunięte wszelkie zanieczyszczenia, a działanie pary będzie szybsze niż w przypadku wejścia brudnym do sauny. Kobiety, które zdecydują się na sesje w saunie powinny ściągnąć biżuterię, zmyć makijaż i zdjąć okulary. Pozwoli to uniknąć ewentualnych oparzeń. Sesja w saunie nie może przekraczać 15 minut. Po tym czasie i wyjściu z sauny należy schłodzić organizm co spotęguje działanie kuracji i pozwoli zahartować organizm.

Wróć