Sauna fińska czy parowa – którą wybrać do domu?

Luty 3, 2023

W ostatnich latach sauny domowe cieszą się coraz większą popularnością. Ich instalacja w domu wolnostojącym lub dużym mieszkaniu nie sprawia już trudności, tak jak kiedyś. Co więcej, jeśli ktoś dysponuje ogrodem, może postawić oddzielną saunę ogrodową. Przystępne ceny sprawiają, że przestała ona być towarem luksusowym i coraz więcej osób może cieszyć się z dobroczynnego wpływu saun na zdrowie. Jaki rodzaj sauny jednak wybrać?

Kiedy warto zainwestować w saunę parową?

Parowe sauny są polecane szczególnie tym, którym zależy na zdrowych, odpornych drogach oddechowych, ponieważ ilość pary, jaka się wytwarza w saunie (zazwyczaj ok. 55-70%) pozytywnie wpływa na oczyszczanie organizmu i wspiera regenerację przy infekcjach, przeziębieniach czy zapaleniach oskrzeli. Parową saunę poleca się także tym, którzy nie tolerują zbyt dobrze wysokich temperatur, ponieważ ten rodzaj sauny zapewnia ok. 40-55°C wewnątrz. To idealne warunki dla lubiących sesje, trwające dłużej niż 8-12 minut, jak to jest zalecane w przypadku sauny suchej.

Czy bardziej opłaca się sauna fińska?

Sauna fińska różni się od parowej zakresem temperatur (60-120°C) oraz poziomem wilgotności, która nie przekracza zazwyczaj 15%. Tak niska wilgotność w połączeniu z wysokimi temperaturami działa prozdrowotnie w przypadku bólów mięśniowych, stanów lękowych, zaburzeń krążenia, depresji czy anemii. Są polecane dla tych, którzy preferują szybkie sesje (max. 8-12 minut) w wysokich temperaturach, podczas których wydzielane są spore ilości potu, wspomagającego oczyszczanie organizmu.

Wybór rodzaju sauny zależy od indywidualnych preferencji, ponieważ ceny i montaż każdej z nich są podobne. Warto więc wziąć pod uwagę własny stan zdrowia, skonsultować go z lekarzem i wybrać ten rodzaj sauny, który będzie dla nas korzystniejszy.

Wróć