W jaki sposób sauna pomaga na problemy z kręgosłupem?

Maj 4, 2021

Nie ulega wątpliwości, że żyjemy w interesujących czasach, które charakteryzują się wieloma sprzecznościami. Z jednej strony w codziennym funkcjonowaniu pomaga nam wiele udogodnień. Więcej niż kiedykolwiek. Jednak z drugiej strony współczesny styl życia powoduje, że bez przerwy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju choroby cywilizacyjne.

Nie da się ukryć, że siedzący tryb pracy i brak ruchu stanowi duże obciążenia dla ciała. Negatywne skutki takiego sposobu funkcjonowania wiążą się między innymi z niedomaganiem kręgosłupa. Kiedy mięśnie pleców nie pracują, kręgosłup bardzo się osłabia. A właśnie tak dzieje się wówczas, gdy przez większość czasu prowadzimy siedzący tryb życia.

Na szczęście istnieją sposoby, za pomocą których można złagodzić dolegliwości, jakie spotykają kręgosłup. Jednym z nich jest odbywanie wizyt w saunie. Dlaczego właśnie ta metoda jest taka dobra? Mówiąc wprost, pozwala ona odciążyć i rozluźnić plecy. Kiedy zbyt długo przebywamy w niekorzystnej pozycji, napięcie mięśni nie rozkłada się we właściwy sposób. Sauna pomaga zaś pozbyć się tego, co krępuje i sprawia ból.

Działanie sauny 

Wizyta w saunie czy korzystanie z domowej sauny skutkuje wieloma zbawiennymi dla naszych pleców efektami. Jest to spowodowane tym, iż w saunie panują warunki, które zupełnie odbiegają od tych, w jakich funkcjonujemy na co dzień. Duża wilgotność i wysoka temperatura wymusza na organizmie zachowanie odmienne od zwykłego. Przede wszystkim przyspiesza przepływ krwi, przez co następuje intensywne dotlenienie organizmu i zasilenie mięśni. Ogólnie rzecz biorąc, dzięki poprawionemu funkcjonowaniu układu krwionośnego znacznie polepsza się rozprowadzanie po ciele wszystkich składników niezbędnych do odczuwania dobrego samopoczucia i pozytywnej energii. Chodzi tu między innymi o witaminy oraz minerały, ale i o hormony.

Dzięki wizycie w saunie niweluje się nadmierne napięcie mięśni. Dzieje się tak dlatego, gdyż w wysokiej temperaturze mięśnie nie są w stanie łatwo się kurczyć. Sprawia to, że znika główny powód bólu pleców i kręgosłupa. Zdecydowanie warto jest więc korzystać z dobroczynnego wpływu sauny na zdrowie. Pierwsze efekty odwiedzania sauny są widoczne już po kilku wizytach.

Wróć