Z jakiego drewna wybrać saunę?

Maj 25, 2022

Sauna staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, możemy się także zdecydować na budowę własnej sauny w ogrodzie lub w domu. Podstawowym budulcem każdej sauny jest drewno, jednak należy wiedzieć jaki gatunek drewna będzie najlepszy.

Trudne warunki dla drewna w saunie

Wybór drewna powinien być przemyślany, ponieważ nie każdy gatunek wytrzyma w tak ekstremalnych warunkach, jakie panują w saunie. Warunki te zależą od tego, czy jest to sauna fińska, czy parowa. W saunie fińskiej temperatura waha się od 85 do 110 stopni, a wilgotność od 20 do 40%. Natomiast w saunie parowej temperatura wynosi „zaledwie” do 55 stopni, ale wilgotność osiąga nawet 100%. Dlatego właśnie odpowiednie drewno jest tak ważne.

Właściwości drewna do sauny

Drewno idealne do sauny powinno mieć niewielką gęstość, aby się nie nagrzewało; w przeciwnym wypadku pobyt w saunie może zakończyć się poważnymi oparzeniami. Drewno musi dobrze absorbować wilgoć i posiadać właściwości termoizolacyjne. Duża ilość sęków jest niedopuszczalna, ponieważ deski powinny być bardzo gładkie. Drewno nie powinno zawierać dużej ilości żywicy; mogłaby ona wydostawać się pod wpływem wysokiej temperatury. Odporność na pleśń i grzyby jest koniecznością, natomiast miłym dodatkiem może być wydzielanie przyjemnego zapachu pod wpływem wilgoci i temperatury.

Gatunki drzew do budowy sauny

Podczas budowy sauny wykorzystuje się drewno z drzew iglastych do budowy ścian, a do siedzisk, oparć i zagłówków drewno z liściastych drzew egzotycznych. Zatem najlepsze gatunki do budowy ścian, to:

  • świerk skandynawski,
  • jodła kanadyjska,
  • cedr kanadyjski,
  • sosna skandynawska.

Spełniają wszystkie warunki, czyli mają mało żywicy i sęków, za to posiadają piękny zapach, a także dużą wytrzymałość na ekstremalne warunki.

Za to najlepsze drewno do budowy elementów służących do siedzenia i oparcia, to:

  • samba,
  • osika.

Są one bezpieczne dla skóry, ponieważ nie nagrzewają się zbytnio w wysokiej temperaturze.

Budowa sauny wymaga zatem specjalistycznej wiedzy, aby zapewnić bezpieczeństwo, komfort i wszystkie prozdrowotne właściwości. Budowę domowej sauny warto powierzyć profesjonalistom, dlatego zachęcamy do kontaktu, z chęcią dobierzemy i zrealizujemy odpowiedni projekt.

Wróć