Zalety korzystania z sauny

Marzec 9, 2023

Sauna uznawana jest przez lekarzy, naukowców i fizjoterapeutów za jeden z najlepszych zabiegów zdrowotnych, jakie można sobie zafundować.

Korzyści wynikające z korzystania z sauny

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów saun, np. sauna parowa, fińska, rosyjska bania, sauny na podczerwień czy sauny skalne. Łączy je wszystkie to, że wykorzystują wysoką temperaturę i określoną wilgotność powietrza, by podnieść temperaturę ciała i aktywować procesy zdrowotne. Co możesz zyskać dzięki saunie? Oto kilka najważniejszych korzyści.

  1. Oczyszczanie z toksyn dzięki wydzielaniu dużej ilości potu, z którym usuwane są z organizmu szkodliwe substancje. Detoksykacja niweluje ból, uczucie zmęczenia, znużenia oraz wspomaga procesy odchudzania.
  2. Przywraca witalność i wzmacnia odporność dzięki temu, że wpływa na cały organizm, stymuluje produkcję przeciwciał i wspomaga procesy walki z bakteriami i wirusami. Regularne korzystanie z sauny zmniejsza też ryzyko przedwczesnego zgonu.
  3. Wzmacnia serce i układ krążenia – jednak głównie u ludzi zdrowych. Jeśli występują u Ciebie problemy zdrowotne, skonsultuj korzystanie z sauny z lekarzem.
  4. Zmniejsza ból i łagodzi napięcie mięśniowe, co jest szczególnie polecane po wysiłku fizycznym, w chorobach reumatoidalnych i przy napięciowym bólu głowy. Rozluźnienie mięśni przynosi ulgę i wspomaga ich regenerację.
  5. Wspomaga pracę układu oddechowego. Dotyczy to zwłaszcza sauny fińskiej, gdzie wilgotność powietrza korzystnie wpływa na poprawę saturacji i wymianę tlenową, pomagając przy chorobach płuc, oskrzeli, astmach.
  6. Poprawia stan cery, nawilżenie i ujędrnienie skóry, przyspieszając procesy regeneracyjne.

Jak widać sauna wspomaga procesy odnowy, spowalnia procesy starzenia się, zmniejsza ryzyko chorób i wpływa dobroczynnie na cały organizm.

Wróć