Zdrowotne właściwości sauny fińskiej.

Styczeń 24, 2023

Słowo sauna wywodzi się z języka fińskiego, bowiem to właśnie Finlandczycy rozpowszechnili ideę wykorzystania do celów zdrowotnych różnicy temperatur w pomieszczeniu saunowym. Jeden z najpopularniejszych rodzajów saun to sauny fińskie, które mają milionowe rzesze swoich zwolenników. Czym się cechują te sauny i jaki mają wpływ na zdrowie?

Na czym polega korzystanie z sauny fińskiej?

Sauna fińska (sucha), w zależności od zastosowanych konstrukcji, cechuje się wysoką temperaturą, sięgającą od ok. 90°C do nawet 120°C oraz niską wilgotnością, która nie przekracza zazwyczaj 15%. Korzystanie z sauny fińskiej ogranicza się do max. 12-15 minut na jedną sesję, w przeciwnym razie może dojść do przegrania organizmu i komplikacji zdrowotnych. Po sesji w saunie należy schłodzić się wodą w temp. nie niższej niż 19°C. Proces schładzania i nagrzania ciała przeprowadza się w ciągu 2-3 cykli w trakcie jednej wizyty.

Zalety korzystania z sauny fińskiej

Jak się okazuje zalet jest mnóstwo. Wzrost ciepłoty ciała przyspiesza krążenie krwi, co wpływa pozytywnie na przemianę materii i krążenie obwodowe. Sesje w saunie wskazane są dla osób z niedokrwistością. Wzmocniony zostaje układ odpornościowy, a dzięki wydzielaniu dużej ilości potu, przyspieszeniu ulega proces oczyszczania organizmu z toksyn. Mięśnie się rozluźniają, co zmniejsza bóle reumatyczne, bóle szyi, kręgosłupa.

Fińska sauna polecana jest osobom cierpiącym na astmę i problemy górnych dróg oddechowych, a także osobom z problemami trawiennymi. Wysoka temperatura odblokowuje pory skóry, wpływając korzystnie na cerę, łagodząc stany trądzikowe. Wspomaga także walkę z nadwagą i stanami lękowymi oraz depresją. Rozluźnienie całego ciała poprawia samopoczucie, pozwala się wyciszyć, rozluźnić, a przede wszystkim, zredukować stres.

Wróć